Czy hospicja są nam potrzebne?

Hospicjum nie jest miejscem, w którym chcielibyśmy się znaleźć. Póki jesteśmy zdrowi, nie przywiązujemy wagi do tego rodzaju instytucji. To zrozumiałe. Nasze działania wynikają bowiem z naszych doświadczeń. One sprawiają, że budzi się w nas świadomość określonych potrzeb. Dlatego dopiero bezpośrednie zetknięcie z ciężką chorobą uświadamia nam, że potrzeby chorego to nie tylko kompetentna opieka lekarska i leczenie zgodne z najlepszymi standardami. To również całościowe wsparcie w sytuacji zbliżania się do kresu życia. Człowiek chory, nawet w terminalnej fazie, może się rozwijać, być twórczy i pełen nadziei.

Trudno o taką pomoc ze strony bliskich, gdyż potrzebne jest to podejście całościowe. Zwalczanie bólu, łagodzenie różnych niepożądanych objawów, wsparcie duchowe i psychologiczne. I taką pomoc można uzyskać właśnie w hospicjum, które jest do tego powołane, a personel dobrze przygotowany i wyposażony. W obliczu terminalnej choroby dotykającej nas lub naszych najbliższych jest często jedynym miejscem, w którym możemy otrzymać skuteczną pomoc i wsparcie. Jest miejscem, które pozwala na przeżycie ostatnich chwil w jak najlepszy sposób. Miejscem, które pozwala na godne odejście, bez bólu i strachu, w otoczeniu najbliższych.