Gdy choruje bliska osoba

Często słyszymy, że poważne i przewlekłe schorzenia to choroby całej rodziny, i jest w tym sporo prawdy. Sam fakt, że choruje bliska nam osoba, jest ciężkim przeżyciem. Wiąże się często z niedowierzaniem w poprawność diagnozy, szukaniem wyjaśnień czy alternatywnych rozwiązań. A jeśli jeszcze jest to choroba przewlekła, długotrwała, której nie można poprawić prostym zabiegiem chirurgicznym lub krótką terapią medyczną, to stajemy przed wielkim wyzwaniem. Nie tylko chorzy, ale i ich rodziny.

Na chorobę z reguły nie jesteśmy przygotowani. Póki zdrowie dopisuje, nasze życie toczy się swoim rytmem, w miarę bezpiecznym i znanym. Chodzimy do pracy, do szkoły, mamy swoje zainteresowania, znajomych, przyjaciół, radości i smutki. Nie myślimy o tym, że to się może zmienić, i to jeszcze na gorsze.

Taka wiadomość zmienia wszystko, bo choroba przewlekła wymaga od chorego i jego rodziny ogromnej siły i determinacji w zmaganiu się z problemami zdrowotnymi, organizacyjnymi, a także emocjami, które temu towarzyszą. Złość, żal, poczucie winy, lek i depresja, nadzieja lub jej brak, samotność. Takie uczucia mogą się pojawić, a my nie będziemy wiedzieli, jak sobie z nimi poradzić. Będziemy ciągle konfrontowani ze swoimi możliwościami i ograniczeniami. Dlatego musimy szukać skutecznego wsparcia i pomocy w zrozumieniu problemów, które w sytuacji doświadczanej choroby wyglądają na problemy nie do rozwiązania. Oczywiście nie ma jednej, dobrej wskazówki dla wszystkich. Jednak przeglądając różne informacje, poradniki czy korzystając z doświadczenia osób, które były w podobnej sytuacji, mamy szansę na odnalezienie własnego sposobu na zapanowanie nad chaosem, którego doświadczymy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *