Niepokojące zmiany na liście leków refundowanych

Od dzisiaj obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych. Nie ma w nim dwóch leków onkologicznych, stosowanych w leczeniu przerzutowym raka jelita grubego, cetuksymabu i bewacyzumabu. Sytuacja ta bardzo niepokoi pacjentów i lekarzy, gdyż środki te są stosowane w tak zwanej pierwszej, drugiej i trzeciej linii leczenia u chorych, nie kwalifikujących się do leczenia operacyjnego, w związku z czym są głównymi medykamentami stosowanymi przy tym rodzaju raka.

Istotne jest to, że dla większości chorych nie ma innego leku, którym można zastąpić te wycofane, czyli praktycznie chorzy ci będą musieli przerwać leczenie umożliwiające kontrolę choroby i wydłużenie życia.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że co roku w Polsce diagnozuje się około 19 tysięcy nowych zachorowań na raka jelita grubego. I najczęściej jest wykrywany zbyt późno, gdy jest już na zaawansowanym etapie choroby. Do tego brakuje refundacji leków w 3. i 4. linii leczenia. A miesięczny koszt kuracji cetuksymabem i bewacyzumabem sięga w przypadku jednego chorego 10 tysięcy złotych miesięcznie. Być może właśnie to jest powodem wycofania tych medykamentów z listy leków refundowanych.

Trudno sobie wyobrazić, jak potoczą się losy chorych, do tej pory leczonych cetuksymabem i bewacyzumabem. Czy zostaną pozostawieni samym sobie?

Aktualna lista leków refundowanych dostępna jest tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *