Profilaktyka jest najważniejsza – część 2

Nowotwory potrafią rozwijać się latami w utajeniu, nie dając latami żadnych objawów. Gdy pierwsze w końcu się pojawią, stan choroby jest często bardzo zaawansowany, a tym samym trudny do wyleczenia. Dlatego profilaktyka jest tak ważna. Wykrycie choroby nowotworowej na wczesnym etapie jej rozwoju zwiększa szanse pacjenta na powrót do zdrowia. Przedstawiamy kolejne badania, jakie warto regularnie robić.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stany przedrakowe, a także zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie zmian daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Cytologia pozwala też na wykrycie infekcji dróg rodnych oraz nieprawidłowych komórek, które mogłyby potencjalnie przekształcić się w komórki nowotworowe. Aby jednak wykryć chorobę odpowiednio wcześnie, cytologię należy wykonywać regularnie. Dobrze jest wykonywać ją raz w roku lub częściej, wynik ostatniego badania był nieprawidłowy. 

Badanie endoskopowe umożliwia obejrzenie narządów od wewnątrz. Odbywa się ono za pomocą wprowadzonego do organizmu giętkiego instrumentu, który jest zakończony kamerą. W czasie badania istnieje możliwość pobrania wycinków, które wykorzystuje się w dalszej diagnozie. Endoskopia umożliwia badanie jelita grubego (kolonoskopia), żołądka (gastroskopia), pochwy (kolposkopia), pęcherza (ureteroskopia), a także krtani (laryngoskopia) oraz oskrzeli (bronchoskopia). 

Tomografia komputerowa jest techniką obrazowania narządów, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Jej istotą jest odwzorowanie na kliszy narządów w różnych przekrojach oraz warstwach. Badanie to umożliwia zlokalizowanie ogniska choroby nawet o kilkumilimetrowej średnicy, a uzyskany obraz umożliwia warstwowe obejrzenie tkanek. Pozwala to na dokonanie analizy stanu tkanek oraz całych narządów. 

Samobadanie piersi powinno się przeprowadzać regularnie, raz w miesiącu. Jeśli podczas sprawdzania piersi wykryty zostanie niepokojący guzek, fałdka lub podejrzane zmiany, to należy się udać na konsultację lekarską. Samokontroli można dokonywać np. przed lustrem (stojąc lub siedząc), a także w pozycji leżącej. 

Samokontrola skóry jest ważnym czynnikiem we wczesnym wykrywaniu potencjalnie niebezpiecznych zmian nowotworowych skóry. Ważna jest więc regularna kontrola polegająca na dokładnym oglądaniu ciała. Należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzenie między palcami, skórę na wewnętrznej powierzchni stóp, pod pachami, za uszami, we włosach, na karku oraz w pachwinach. Trzeba kontrolować też stan (wielkość, kolor) znamion czy plam już istniejących. W przypadku niepokojących objawów należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *